Szponzorált tartalom
A nyár beköszöntének nem mindenki örül egyformán. Vannak, akik a napsütést, a vízpartot és a kellemes, balzsamos estéket látják a nyárban, de sokan vannak azok is, akik inkább a napközbeni kánikulát és az esti szúnyoginváziót. Nem minden nyári nap jár együtt fullasztó hőséggel, de azt kijelenthetjük, hogy akinek nincsen otthon vagy az autójában légkondicionáló berendezése, annak a nyár valóságos tortúra tud lenni. Klíma nélkül az ember csak forgolódik, a szélesre tárt ablakon beáramló hűvös levegőt várja és gondolatban egy kád jeges vízben ücsörög. Másnap reggel pedig kialvatlanul, nyűgösen ébred, amin bizony nem segít a napközbeni rekkenő hőség.
Légkondicionáló nélkül nincs nyár
De mit lehet tenni annak érdekében, hogy nyáron is pihenni tudjunk éjszaka és a lakásba hazaérve igazi oázisban érezhessük magunkat a szauna helyett? A legegyszerűbb megoldás beruházni egy légkondicionáló berendezésre, ami elsőre nagyobb kiadásnak tűnhet, de hosszabb távon remek befektetésnek fog bizonyulni. A légkondik olcsóbb kistestvérei a ventilátorok, amik hozhatnak ugyan átmeneti megkönnyebbülést, de mivel nem hűtik a levegőt, csak keringetik, ezért egy idő után már nem lesz olyan áldásos a hatásuk. Akik esetleg nem zárták eddig a szívükbe a légkondikat, mert mindig megfáztak tőlük, azoknak egyetlen jó tanácsot tudok adni: ne magukra irányítsák a hideg levegőt. A falra szerelhető légkondik lapátjai állíthatók, hogy lentre, középre, felfelé vagy váltakozva fújja a levegőt a gép, így könnyen lecsökkenthetjük a légúti megbetegedések esélyét. Ugyan ez igaz az autók legkondicionálóira is, ott is be lehet állítani a kis rácsot, hogy az ablakra érkezzen a hideg levegő, a két ülés közé vagy egyenesen az arcunkba. Bár csábító megoldásnak tűnik, hogy miután leizzadva bepattantunk az autóba, gyorsan meg is szárítsuk magunkat a hideg levegővel, nem érdemes ilyesmivel próbálkozni, mert könnyen arcüreggyulladás vagy megfázás lehet a dologból.
Akár mi magunk is kitisztíthatjuk a klímánkat
Ha helyesen állítottuk be a légkondit és nem állunk vagy ülünk a hideg levegő útjába, akkor már csak egy egészségkárosító tényezőt kell kiküszöbölnünk; ez pedig nem más, mint a légkondikban tenyésző mikroorganizmusok hada. Normális esetben egy autó vagy lakás légkondija nincsen használva az év 365 napján, vannak pihenőnapjai, vagy inkább pihenő hónapjai. Ezalatt az inaktív időszak alatt hamar és könnyen elszaporodnak a különböző baktériumok, vírusok és gombák a légkondiban, amik vidáman távoznak, ha használatba vesszük a gépet. Azt gondolom, nem kell elmagyaráznom, hogy miért nem egészséges koszos légkondi levegőjét belélegezni. Na de mit tehetünk, ha a nyári szezon előtt szeretnénk az egészségünk érdekében tisztává varázsolni a klímánkat? A válasz nagyon egyszerű, vagy hívunk egy szakembert, esetleg elvisszük az autót egy szervizbe, vagy pedig bevásárolunk klímatisztító spray-ből és elvégezzük magunk a műveletet. Rengeteg féle klímatisztító spray van a boltok polcain, kedvünkre válogathatunk márka, illat és kiszerelés szerint. Nem egy nagy összeg egy flakon klímatisztító spray, úgyhogy mindenképpen megéri ilyesmibe invesztálni még a klímaszezon előtt. A pénzünkért pedig egy nem csak egy tiszta légkondit kapunk, amit nyugodt szívvel kapcsolgathatunk minden nap egész nyáron, hanem plusz illatosítást is, mert a klímatisztító haboknak rendkívül kellemes az illata, amit a használatuk után még hetekig érezhetünk az autóban vagy a lakásban. Attól függően, hogy a lakás vagy az autó légkondiját tisztítjuk, vagy megvárjuk, amíg a hab kifolyik a klímából vagy pedig csak beindítjuk a motort és a többi majd történik magától. Nem vesz sok időt igénybe egy klímatisztítás, úgyhogy tényleg nem tudok érvet mondani, ami ellene szól.