A vegyes virágméz az egyik legismertebb és leggyakrabban fogyasztott mézfajta, amely számos jótékony hatással bír az egészségünkre. Nevét onnan kapta, hogy nem egyféle virágból származó nektárból készül, hanem különböző vadon élő és termesztett virágok, növények nektárjából, amelyet a méhek egy adott időszakban gyűjtenek össze. Ennek eredményeként összetétele rendkívül gazdag, színe, állaga és íze is változatos lehet, attól függően, hogy milyen növények domináltak a gyűjtés idején.
A vegyes virágméz különlegessége éppen változatos összetevőiben rejlik. Tartalmaz szőlő- és gyümölcscukrot (glükóz és fruktóz), vitaminokat (pl. B1, B2, B6, C, K), ásványi anyagokat (kálium, kalcium, vas, magnézium, foszfor), aminosavakat, enzimeket és antioxidánsokat. Ezek az anyagok együttesen támogatják a szervezet működését, erősítik az immunrendszert, és segítenek megelőzni vagy enyhíteni számos betegséget.
Immunrendszer-erősítő hatás
A vegyes virágméz fogyasztása különösen ajánlott az őszi-téli időszakban, amikor az immunrendszer nagyobb megterhelésnek van kitéve. Antibakteriális, gyulladáscsökkentő és antivirális tulajdonságainak köszönhetően segít a megfázás, torokfájás és influenza megelőzésében vagy enyhítésében. Egy evőkanál méz reggelente teában, langyos vízben vagy önmagában már önmagában is erősítheti a szervezet védekezőképességét.
Emésztésre gyakorolt pozitív hatások
A vegyes virágméz hatásai közé tartozik, hogy enyhe hashajtó hatású, ezért segíthet székrekedés esetén, miközben támogatja a bélflóra egyensúlyát. Antibakteriális tulajdonságai révén segíthet a gyomor- és bélrendszeri fertőzések enyhítésében is. Fogyasztása étkezés előtt serkenti az emésztőnedvek termelődését, ezáltal javítja az emésztést, csökkenti a puffadást, és enyhíti a gyomorégést.